Ako sa kradnú autá III.

Aj keď najčastejším spôsobom krádeže vozidiel sa v posledných rokoch postupne stáva diaľkové načítavanie keyless kľúčov, neznamená to, že páchatelia nesiahajú po overených spôsoboch krádeže. K tým jednoznačne patrí tzv. výmena riadiacej jednotky, ktorá ohrozuje najmä koncernové vozidlá.

Ako sme spomínali v predchádzajúcom článku, údaje fabrického imobilizéra sú uložené v riadiacej jednotke motora, poprípade v jednotkách ďalších systémov. Metóda výmeny riadiacej jednotky spočíva práve vo výmene týchto jednotiek za predpripravené kúsky, ktoré si páchateľ prinesie na miesto činu. Prinesené komponenty sú vopred pripravené na krádež a všetky sú spárované s novým, páchateľovým kľúčom. Po výmene daných komponentov sa tak auto správa k novému kľúču ako k „vlastnému“ a bez najmenších problémov plnohodnotne funguje. Páchateľ môže tak vozidlo naštartovať či odomknúť dokonale nenápadným spôsobom.

Táto metóda je obzvlášť účinná pri koncernových vozidlách zdieľajúcich komponenty s desiatkami ďalších modelov, ktorých sú plné vrakoviská. Páchateľ tak môže veľmi jednoducho získať všetky potrebné diely skladačky a ich pohodlnou úpravou v pokoji domova si pripraviť kľúč ku všetkým dverám. Jedinou páchateľovou prekážkou pri nezabezpečenom vozidle sú následne len samotné dvere či okná, ktoré je možné bohužiaľ veľmi jednoducho prekonať.

Ako vám pomôže Pandora

Ako je uvedené vyššie, jedinou prekážkou pre páchateľa s novou riadiacou jednotkou sú dvere či okná vozidla, a práve tam vstupuje do hry prvá vlna ochrany Pandora. Vďaka komplexnému systému snímačov náklonu, otrasu či priblíženia dokáže Pandora včas informovať majiteľa o potencionálnej hrozbe a vo vybraných modeloch tiež upozorniť páchateľa na to, že toto vozidlo sa riešiť skutočne neoplatí. Pri prekonaní zámkov či okien hrubou silou dochádza k spusteniu hlasného alebo tichého alarmu a k zablokovaniu jednotlivých funkcií. Navyše vďaka úplnej samostatnosti systémov Pandora, je vozidlo dokonale zabezpečené aj po výmene riadiacej jednotky. Najvyššiu funkciu v ochrannom reťazci, ktorú nesie riadiaca jednotka totiž plne preberá jednotka zabezpečenia Pandora a tá zamedzí odcudzeniu vozidla aj v prípade použitia dokonale totožného kľúča. Bez prítomnosti autorizačného prívesku je totiž každá manipulácia s vozidlom považovaná za neoprávnenú a tak nie je možné vozidlo odcudziť ani s pôvodným kľúčom. Pre zvýšenie bezpečnosti je navyše každá inštalácia systému Pandora jedinečná, k čomu napomáhajú tiež bezdrôtové blokovacie moduly, ktorých polohu nie je možné vystopovať.

Zaujali vás technické riešenia systémov Pandora? Vyžiadajte si nezáväznú ponuku ušitú na mieru vášmu vozidlu.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Pripravíme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Pripravíme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • Attributes
  • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Porovnávač
Porovnávač ×
Let's Compare! Continue shopping