Ako sa kradnú autá IV.

Aj keď najčastejším spôsobom krádeže vozidiel sa v posledných rokoch postupne stáva diaľkové načítavanie keyless kľúčov, neznamená to, že páchatelia nesiahajú po starých a overených metódach krádeže. K takým jednoznačne patrí aj metóda tzv. odchytenia plávajúceho kódu, ktorá ohrozuje najmä vašu batožinu a interiérové vybavenie vášho vozidla.   

Tak ako ste sa mohli dočítať v predchádzajúcich článkoch, okrem moderných systémov krádeží využívajúcich pokročilé zariadenia pre rušenie a klonovanie  kľúčov, sú páchatelia stále zvyknutí používať aj staršie a osvedčené metódy. Takou je aj odchytenie plávajúceho kódu, ktorým síce páchateľ vaše auto nenaštartuje, avšak dokáže si otvoriť dvere a odcudziť vám osobné veci alebo továrenské rádio, ktoré má často vysokú hodnotu.

Princíp plávajúceho kódu spočíva v presnom algoritme šifier, ktoré sú používané na komunikáciu medzi vozidlom a jeho diaľkovým ovládačom. Každé stlačenie tlačidla na kľúči odošle správu s jedinečným kódom a obmedzenou platnosťou, čím je príkaz jasne špecifikovaný a danú správu prijme vozidlo len jediný krát. Vďaka tomu je nemožné zneužiť odchytený kód zamknutia na otvorenie vozidla, tak ako je to možné pri jednoduchých systémoch s fixným kódom.

Aj tento sofistikovaný ochranný prvok sa však páchatelia naučili obísť. Metóda zachytenia spočíva v odrušení a načítaní kódovanej správy vysielanej z ovládača pri snahe o uzamknutie vozidla. Keďže vozidlo nereaguje, majiteľ stláča tlačidlo druhý krát a aj táto správa je zachytená páchateľom. V ďalšom kroku zlodej odošle pôvodný kód, auto sa uzamkne a nič netušiaci majiteľ odchádza spokojný preč. Páchateľ však vďaka tejto hre získal cenný nástroj, ktorým je nezaregistrovaný kód inštalovaného alarmu. Pomocou jeho opätovného vyslania je odomknutie vozidla otázkou niekoľkých sekúnd – to všetko bez akéhokoľvek podozrivého správania.

Ako vám proti tomuto útoku pomôže Pandora?

Ako aj v prípade iných pokusov o krádež a prekonanie systému Pandora, je aj pri tejto metóde  kľúčová spolupráca viacerých technológií, ktoré si navzájom kryjú všetky zraniteľné miesta a vytvárajú tak dokonale bezpečný celok. Proti odchyteniu plávajúceho kódu je Pandora chránená hneď niekoľko krát a prvou zložkou ochrany je komunikácia na úplne inej frekvencii, ktorej rušenie by si vyžadovalo výrazne silnejšiu a väčšiu rušičku ako pri konvenčnom alarme. Ďalším prvkom sú samotné kódy šifrované v rámci normy AES 128, ktoré majú striktne určený čas expirácie, vďaka čomu ich nie je možné použiť pre oneskorené otvorenie vozidla. Spojením týchto technológií je vytvorený funkčný systém imúnny voči pokusom o odchytenie plávajúceho kódu, nad ktorým stojí ešte jedna vlna kontroly v podobe Bluetooth autorizačného tagu. Bez jeho prítomnosti v stanovenej vzdialenosti nie je možné vozidlo otvoriť, štartovať či inak ovládať, a to aj v prípade, že páchateľ má v ruke ovládač od vášho vozidla. Vaše vozidlo zabezpečené Pandorou jednoducho ostane vaše za akýchkoľvek podmienok, to všetko bez obmedzenia komfortu diaľkového ovládania a s množstvom pridaných funkcií.

Zaujali vás technické riešenia systémov Pandora? Vyžiadajte si nezáväznú ponuku ušitú na mieru vášmu vozidlu.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Pripravíme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Pripravíme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • Attributes
  • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Porovnávač
Porovnávač ×
Let's Compare! Continue shopping