Čo láka zlodejov dnes?

Počet ukradnutých vozidiel na Slovensku každoročne klesá. Na druhej strane, hitom sa stávajú krádeže komponentov, ktoré pre zlodejov predstavujú veľmi výnosnú príležitosť. Autorádia to však nie sú.

Zmeny v automobilovom priemysle tlačia na hybridizáciu a elektromobilitu vozidiel. Na cestách sa tak čoraz častejšie vyskytujú autá, ktoré obsahujú drahé kovy a akumulátory. Tie sú umiestnené na relatívne prístupnom mieste, pod zadnými sedadlami. Pre menej profesionálnych zlodejov sú však najviac atraktívne katalyzátory vo výfukovom systéme.

Ich úlohou je zachytiť jedovaté látky z výfukových plynov. Za týmto účelom sa v nich nachádzajú vzácne kovy ako je napríklad paládium alebo platina. Gram platiny má cenu niekoľkých eur a získať ho je pre zlodejov pomerne jednoduché.

Krádež katalyzátora obvykle trvá niekoľko minút. Zlodeji auto zdvihnú a akumulátorovou pílou odrežú časť výfukového potrubia s katalyzátorom. Mnoho krádeží sa dokonca deje za bieleho dňa, pretože okoloidúcim ani nenapadne, že sa jedná o krádež a je potrebné zavolať políciu. Zlodeji majú tak z jednej krádeže zisk pár desiatok eur, vy ale budete počítať škody v stovkách. Okrem katalyzátora musíte vymeniť aj celú výfukovú časť s ďalšími komponentami.

Dnes sú ešte stále populárne aj krádeže diskov a pneumatík, pre ich ľahkú dostupnosť. Dopyt po nich rastie vždy v prechodných obdobiach, kedy si trh žiada viac kompletných setov. Preto je potrebné byť po prezutí obzvlášť obozretný.

Existuje vôbec nejaké opatrenie ako sa proti takýmto typom krádeží brániť? Riešením sú inteligentné autoalarmové systémy Pandora. Tie obsahujú integrovaný akcelerometer s adaptívnym algoritmom detekcie pohybu a otrasov. Pri krádeži diskov alebo katalyzátorov bude alarm reagovať na prítomnosť zlodejov sirénou a rovnako dostanete notifikáciu aj do vášho mobilného zariadenia. Pandora tak ochráni vaše vozidlo pri akýchkoľvek typoch krádeží a nebudete sa musieť báť ho nechať aj na menej frekventovaných miestach, či nočných uliciach. Prezrite si našu ponuku autoalarmových systémov a vyberte si ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Pripravíme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Pripravíme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • Attributes
  • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Porovnávač
Porovnávač ×
Let's Compare! Continue shopping