Ktoré autá sa v EÚ kradnú najviac?

Krádeže áut sú, boli a bohužiaľ aj budú najväčším strašiakom všetkých motoristov. Nikto z nás nechce zažiť to nepríjemné ráno, keď namiesto pohodovej cesty do práce svojim vozidlom cestujete hromadnou dopravou na políciu. Aj keď sú najhoršie časy autíčkarskeho eldoráda šťastne za nami neznamená to, že si spomínanú rannú studenú sprchu ešte neužijete. Policajné štatistiky sú síce pozitívne – za posledných desať rokov sa počet krádeží trojnásobne znížil, napriek tomu si každý deň štyria majitelia  nenájdu vozidlo na svojom mieste.

Ak si hovoríte, že toto ohrozenie sa týka najmä nových koncernových vozidiel, ktoré každoročne figurujú na prvých priečkach policajných štatistík, ste na omyle. Autá ako VW Passat, Škoda Octavia a iné bestsellery nášho kraja síce sú najčastejšou obeťou páchateľov, avšak sú taktiež bezkonkurenčne najpočetnejšími obyvateľmi našich parkovísk. Štatistiky vyhodnocujúce celkové počty odcudzených vozidiel odrážajú ich početnosť, a preto je ich objektivita otázna. Keď sa však pozrieme na štatistiku ukradnutých vozidiel vyčíslenú na 1000 kusov daného modelu v premávke situácia je zrazu úplne iná.

Takúto štatistiku v našej krajine nikto nerobí, avšak pre príklad sa môžeme pozrieť na štatistiku zostavenú v Nemecku, ktoré je európskym automobilovým gigantom. Štatistiku pravdepodobnosti krádeže vypracovala Asociácia nemeckých poisťovní GDV, ktorá na základe svojich zistení zostavila rebríček najkradnutejších vozidiel. Rovnako ako v minulosti výsledky štatistiky potvrdzujú, že čierny trh vždy kopíruje požiadavky toho oficiálneho. Páchatelia a ich klienti majú jednoducho rovnaký vkus ako väčšina bežných motoristov. Preto sú najohrozenejším druhom áut dneška, atraktívne SUV a Crossovery.

Najväčšie riziko znášajú majitelia vozidiel prémiových značiek s naftovým motorom vyššej kubatúry, ktoré sú stále veľmi žiadané. V tejto kategórii je prekvapivo najkradnutejšia Toyota Landcruiser 3,0 TD nasledovaná BMW X5 1. generácie a Audi Q7 4,2 TDI. Nemecké automobilky reprezentuje najvyšším počtom priečok v tabuľke automobilka BMW, ktorej modely X5 a X6 sú na čiernom trhu „bestsellerom“. Do prvej tridsiatky sa však okrem prémiových kúskov dostávajú aj výnimky ako Honda Accord 2,4i, Toyota GT86, Mazda CX-3 a samozrejme aj exotiky Porsche, Jaguar či Lexus.

Výsledky tejto štatistiky dokazujú, že krádeži sa nemusí vyhnúť ani majiteľ auta s neeurópskym pôvodom, páchatelia totiž hľadajú rovnaké auto po akom ste túžili vy keď ste ho kupovali. Časy, v ktorých sa o svoju štvorkolesovú investíciu museli báť len majitelia koncernových sedanov sú nenávratne preč a nepríjemnú situáciu tak môže zažiť úplne každý.

Rovnako ako v minulosti je aj dnes najväčšou istotou dodatočné zabezpečenie auta správnym autoalarmom, ktorý potencionálneho páchateľa nielen odstraší ale taktiež účinne zabráni krádeži. Dôležité je tiež vybrať zabezpečenie, ktoré sa ľahko používa a neznepríjemňuje majiteľovi život. Aj úplne neprekonateľný autoalarm je bez funkčného užívateľského prostredia nezmyselný, pretože ho jednoducho prestanete používať.

Príkladom funkčného zabezpečenie auta, ktoré vaše vozidlo nielen ochráni ale posunie tiež váš komfort a možnosti ovládania na úplne novú úroveň sú autoalarmy Pandora. Vďaka skvelému spojeniu neprekonateľnej viacprvkovej ochrany, diaľkového ovládania a ďalších pokročilých funkcií budete pokojne spávať a navyše si svoje auto užijete viac ako kedykoľvek predtým.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Pripravíme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Pripravíme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • Attributes
  • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Porovnávač
Porovnávač ×
Let's Compare! Continue shopping