Vedeli ste, že vaše nové auto vám dokážu ukradnúť cez svetlo?

Napriek snahe výrobcov zabezpečiť vozidlá proti krádeži sú zlodeji stále o krok vpred. Neustále vymýšľajú sofistikované metódy ako nepozorovane ukradnúť vozidlo za pár minút. Najnovšie sa vynašli so spôsobom, kedy im ku krádeži stačí jednoduchý nástroj pripomínajúci bluetooth reproduktor. Ten si dokážu zaobstarať na dark webe. O problematike informoval portál Security Week.

Ako tento spôsob krádeže prebieha?

Tento problém odhalil výskumný pracovník venujúci sa automobilovému priemyslu Ian Tabor práve po tom, ako mu ukradli jeho vozidlo Toyota RAV4 zaparkované pred domom. Ide o využitie tzv. „CAN injection“ – jednoduché využitie prepojenosti elektronických riadiacich jednotiek (ECU) na odomknutie a naštartovanie vozidla.

Moderné vozidlá majú niekoľko ECU, z ktorých každá je zodpovedná za iný systém, napríklad svetlomety, klimatizácia, ovládanie motora a inteligentný kľúč, ktorý odomyká a štartuje vozidlo. Riadiace jednotky sú navzájom prepojené prostredníctvom zberníc CAN (Controller Area Network), ktoré slúžia ako prepojovací a komunikačný prvok.

Zlodeji sa tak nemusia pripájať priamo k elektronickej riadiacej jednotke inteligentného kľúča. Postačuje im dostať sa ku kabeláži svetlometu, pokiaľ sú svetlomet a riadiaca jednotka inteligentného kľúča na rovnakej zbernici CAN. Jednoducho rozoberú svetlomet a následne k jeho kabeláži pripoja hackerské zariadenie, ktoré pripomína bluetooth reproduktor a na dark webe sa predáva za približne 5 000 €. Často býva propagované aj ako zariadenie na núdzový štart slúžiace majiteľom vozidiel, ktorí stratili kľúče. Prostredníctvom tohto zariadenia odošlú špeciálne upravenú správu riadiacej jednotke, ktorá oznámi, že kľúč je overený. To im umožňuje odomknúť vozidlo, naštartovať ho a odísť. Všetko za približne 2 minúty.

Ohrozených je viacero značiek

Napriek tomu, že bol tento útok vykonaný na konkrétny model, ohrozené sú aj iné značky vozidiel využívajúce zbernice CAN. Tie sa dnes nachádzajú v množstve moderných automobilov. Podobné hackerské zariadenia si dokážu zlodeji zaobstarať ľahko aj pre značky ako Toyota, BMW, Ford, Jaguar, Nissan, Peugeot, Renault, Volkswagen, Honda a ďalšie.

Ako sa brániť pred „CAN injection“ krádežou?

Nakoľko ide o nový spôsob krádeží vozidiel, samotní výrobcovia ešte nedokázali prísť s adekvátnym riešením. Existuje však niekoľko možností ako dokážete svoje vozidlo pred podobnými spôsobmi odcudzení chrániť.

Ideálnym spôsobom je dodatočné zabezpečenie vhodným autoalarmom. Pri samotnom výbere určite zaváži jednoduchosť a funkčnosť používania. Jednou z možností je práve zabezpečenie prostredníctvom <systému Pandora Alarm, ktorý ponúka technológie s pokročilým šifrovaním a viacprvkovou ochranou – všetko bez straty užívateľského komfortu.

Dostupná je aj jednoduchá bluetooth aplikácia, s ktorou máte dokonalý prehľad o stave a polohe vozidla 24/7 vo vašom smartfóne. Aj vďaka rôznym senzorom vždy viete, čo sa s Vašim autom deje a dokážete tak predísť napríklad odcudzeniu prostredníctvom „CAN injection“. Okrem toho je Pandora odolná aj voči výmene riadiacej jednotky. To znamená, že bez prítomnosti autorizačného prívesku resp. iného zariadenia nedokáže odoslať zbernici CAN správu.

V prípade, že Vás zabezpečenie Pandora Alarm zaujalo, vyplňte nezáväzný formulár a naši kolegovia Vás budú čoskoro kontaktovať.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Pripravíme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Pripravíme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • Attributes
  • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Porovnávač
Porovnávač ×
Let's Compare! Continue shopping