Zabezpečenie moderných vozidiel bolo opäť prekonané

Myslíte, že prekonanie zabezpečenia nových áut sa týka výhradne bežnej šedi a prémiové či luxusné vozidlá sú v bezpečí? Ak áno, nasledujúce riadky budú pre Vás pravdepodobne prekvapením.

Klonovanie kľúčov, predlžovanie signálu, rušičky či čítačky kódov. Tieto a mnohé iné smart hračky zlodejov, robia vrásky nejednému majiteľovi nového auta. Ako však ukazujú najnovšie zistenia odborníkov, tieto hrozby nie sú trápením len pre „bežnú populáciu“ a bezsenné noci môžu priniesť aj zámožnejším motoristom, ktorí stavili na najznámejšiu značku e-mobility na svete. Áno, hovoríme o majiteľoch vozidiel Tesla, ktoré sa stali obeťou najnovšieho spôsobu zneužitia komfortného bezkľúčového otvárania, ktoré sa v prípade vozidiel Tesla doteraz javilo ako neprekonateľné.

Výskumníci zo spoločnosti NCC Group, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou totiž tvrdia, že vyvinuli nástroj ktorým prekonajú Bluetooth zabezpečenie vozidiel Tesla. Ten dokáže na diaľku odomknúť niektoré vozidlá Tesla a umožňuje páchateľovi odísť bez pomoci fyzického kľúča.

Kde výskumníci odhalili slabé miesto?

Zraniteľnou je technológia Bluetooth Low Energy (BLE), ktorá umožňuje vlastníkom pomocou aplikácie v autorizovanom smartfóne alebo prostredníctvom prívesku na kľúče odomknúť svoje auto z blízka a následne ovládať vozidlo bez potreby interakcie používateľa so smartfónom alebo príveskom na kľúče.

Výrobcovia vozidiel poskytujúcich takýto spôsob autentifikácie vedia o možnostiach zneužitia a snažia sa navrhnúť systém tak, aby bol chránený pred rôznymi útokmi. Napriek tomu sa ukázalo, že zabezpečenie nie je dostatočné.

Ako je možné, že napriek snahe výrobcov je zabezpečenie nedostatočné?

Výskumníci vďaka jedinečnému typu útoku dokázali existujúce zabezpečenia obísť, čo teoreticky umožňuje zlodejom na diaľku odomykať a následne  ovládať vozidlá. Jednoducho im stačí umiestniť dve prenosové zariadenia do dosahu BLE signálu oprávneného smartfónu a vozidla a „tadá“ – vozidlo je pohodlne odomknuté a pripravené odísť. Dokonca ani komunikácia cez šifrovanú linkovú vrstvu nedokáže indikovať, že útok prebieha. Okrem vozidiel Tesla sú však v ohrození milióny vozidiel využívajúce funkciu digitálneho kľúča, nakoľko zlodejom na prelomenie zabezpečenia postačuje bežne dostupný hardvér.

Ako prebieha útok na vozidlo?

Príkladom môže byť každodenná situácia návštevy nákupného centra. Po úctyhodnej chvíľke hľadania parkovacieho miesta zaparkujete v podzemnom parkovisku, uzamknete svoje auto s funkciou digitálneho kľúča a pokračujete do obchodov, do reštaurácie, alebo do kina na premiéru nového filmu. Zlodeji vás odsledujú, umiestnia jedno zariadenie v okruhu vášho zaparkovaného vozidla a druhému z dvojice stačí už len krátka chvíľa, napríklad na eskalátoroch, vo vašej blízkosti, s druhým zariadením a vozidlo pohodlne odomknú bez pútania čo i len najmenšej pozornosti. V teste novo vyvinutého nástroja na diaľkové odomknutie dokázali obe prenosové zariadenia reagovať na vzdialenosť vyslovene pár krokov, ktoré zlodeji potrebujú na to, aby dokázali vozidlo odcudziť.

Ako vám dokáže pomôcť Pandora?

Zariadenia Pandora síce tiež používajú technológiu Bluetooth, no na rozdiel od spomenutých výrobcov vozidiel používajú túto technológiu len ako „základ” na ktorom je vybudovaný špecifický komunikačný dialóg, ktorý je navyše zabezpečený šifrovacou metódou AES-128 bit, ktorá sa v súčasnosti tiež používa v bankovom sektore. Metóda využíva kódy so striktne určeným časom exspirácie a navyše bez prítomnosti tzv. Bluetooth autorizačného tagu nie je možné vozidlo otvoriť, ani ho inak ovládať. Dokonca ani tak moderné vozidlá ako Tesla nedisponujú úrovňou zabezpečenia systému Pandora. Ten totiž používa technológie, ktoré si navzájom kryjú všetky zraniteľné miesta a tak zostáva vaše vozidlo neprekonateľne zabezpečené za akýchkoľvek podmienok.

 

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Pripravíme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Pripravíme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • Attributes
  • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Porovnávač
Porovnávač ×
Let's Compare! Continue shopping