Zlodeji zo zaparkovaného auta odrežú katalyzátor, pokojne pod oknami bytoviek. Z jeho predaja sa stal lukratívny biznis.

Je ráno, prichádzate ku svojmu vozidlu, nevšimli ste si nič nezvyčajné. Spokojne nastúpite, naštartujete motor a preľaknete sa podivného zvuku. Môže ísť o deravý výfuk, ale s veľkou pravdepodobnosťou Vám bude chýbať katalyzátor.

Napriek tomu, že sú krádeže áut v súčasnosti náročnejšie, skúsení autičkári dokážu stále nájsť metódy, ako prísť k peniazom. Ukazuje sa, že na Slovensku sú aktuálne veľmi častým cieľom zlodejov niektoré komponenty – najčastejšie katalyzátory. V poslednom období je hlásených viacero krádeží denne a sledovať to môžeme v médiách, či na sociálnych sieťach.

Ako krádež prebieha?

Dvojica zlodejov sa snaží vyhliadnuť oblasť, ktorá nie je monitorovaná kamerami a zameria sa na vozidlo s katalyzátorom. Vyberajú si, ako staršie, tak aj nové vozidlá. Nakoľko je katalyzátor ľahko dostupný z podvozku, ľahnú si pod auto a najčastejšie za pomoci akumulátorovej uhlovej brúsky ho odrežú z výfukového systému. Ak má auto nízky podvozok, dokážu si ho nadvihnúť. Všetko bez povšimnutia, bez väčšieho hluku a za pár desiatok sekúnd. Paradoxom je, že takúto krádež dokážu realizovať pod oknami stoviek bytov.

Aký je dôvod kradnutia katalyzátorov?

Zlodeji sa zameriavajú na katalyzátory, pretože obsahujú vzácne kovy, ako napríklad platinu, paládium či ródium. Kradnú na objednávku, prípadne katalyzátory predávajú prostredníctvom rôznych bazárov. Ich cena sa pohybuje v závislosti od dopytu na trhu, stavu a výrobcu – rádovo v desiatkach až stovkách eur.

Napriek tomu, že zlodej získa z predaja ukradnutého katalyzátora desiatky eur, Vás to bude stáť (v prípade, že nemáte havarijné poistenie, ktoré pokrýva aj takéto prípady) stovky až tisícky.

Ako sa dokážete pred krádežou katalyzátora chrániť?

Existuje niekoľko možností ako čo najviac eliminovať dlhoprstých. Ideálne je nechávať vozidlo na miestach, ktoré sú snímané kamerou a snažiť sa zaparkovať pri vysokom obrubníku, odkiaľ majú zlodeji ťažší prístup. Takúto možnosť však väčšina ľudí nemá a preto istota, že práve Vám katalyzátor nezmizne je minimálna.

Niektorí ľudia sa rozhodnú pre demontovanie katalyzátora z auta, to však na Slovensku nie je legálne. Iní volia privarenie klietky okolo katalyzátora. Podobným príkladom je aj reakcia značky Toyota, ktorá kvôli krádežiam katalyzátorov modelu Prius zaradila do originálneho príslušenstva ochranný hliníkový kryt.

Ak však nechcete ísť nelegálnou cestou alebo zasahovať do konštrukcie výfukového systému, či podvozku mali by ste zvážiť zabezpečenie vozidla spoľahlivým autoalarmom. V súčasnosti to predstavuje najväčšiu istotu ako krádeži zabrániť.

Pri samotnom výbere Vás bude určite zaujímať jednoduchosť a funkčnosť používania. Jednou z možností je systém Pandora, ktorý ponúka technológie s pokročilým šifrovaním a viacprvkovou ochranou – všetko bez straty užívateľského komfortu.

Dostupná je aj jednoduchá bluetooth aplikácia, s ktorou máte dokonalý prehľad o stave a polohe vozidla 24/7. Vďaka senzorom vždy viete, čo sa s Vašim vozidlom deje a dokážete tak predísť napríklad odcudzeniu katalyzátora. Navyše nechýba ani možnosť komfortného diaľkového štartu s ovládaním nezávislého vykurovania.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Pripravíme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Pripravíme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • Attributes
  • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Porovnávač
Porovnávač ×
Let's Compare! Continue shopping