Sú krádeže vozidiel na vzostupe?

Zlodeji nikdy nespia a neustále prichádzajú s novými, sofistikovanými metódami krádeží vozidiel. Bohužiaľ vo veľa prípadoch sú úspešní. Ich odhodlanie a vynaliezavosť nútia majiteľov vozidiel k opatrnosti a snahe zabezpečiť si svojho tátoša čo najlepšie. Či už ide o sofistikované technologické triky alebo tradičné metódy, dlhoprstí sú vždy v strehu a číhajú na príležitosť, aby svojim nečestným konaním dosiahli svoje ciele. Ako je to však s mierou kriminality na Slovensku? Sú krádeže vozidiel na vzostupe, alebo naopak klesajú? Ako bojovať so zlodejmi efektívne? Tomu sa budeme venovať v tomto článku.

Aká je miera kriminality na Slovensku za rok 2023?

Na základe štatistík, ktoré pravidelne uverejňuje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky bolo v období od 1.1. 2023 do 30.9. 2023 na Slovensku evidovaných 595 krádeží motorových vozidiel a 1 027 krádeží vecí a súčiastok z áut. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka, tak počet krádeží vozidiel klesol o 2,3 % a počet odcudzených vecí alebo súčiastok z áut stúpol o 7,4 %. Z uvedeného vyplýva, že zlodeji sa zameriavajú viac na osobné veci a súčiastky (napríklad katalyzátory). Konkrétne išlo o 834 zaznamenaných prípadov odcudzenia vecí z áut a o 193 krádeží súčiastok motorových vozidiel.

Škody boli spolu vyčíslené na viac ako 7,7 milióna €, čo je o 1,5 milióna € viac ako minulý rok.

Nové spôsoby krádeží

Napriek tomu, že počet krádeží vozidiel medziročne mierne klesol a výrobcovia majú snahu zlepšovať ich zabezpečenie, zlodeji určite nespia na vavrínoch. Neustále prichádzajú s novými metódami, či už ide o klonovanie kľúčov, používanie rušičiek, využitie OBD portu, alebo kradnutie cez svetlomety, jednoducho vždy prídu s niečím novým.

Obzvlášť väčší pozor by si však mali dávať majiteľa hybridných alebo elektrifikovaných vozidiel. Zlodeji ich majú v hľadáčiku najmä kvôli vysokej cene za náhradné batérie, ktoré stoja niekoľko tisíc eur. Nepohrdnú však ani súčiastkami ako sú katalyzátory, ktoré dokážu odcudziť za pár minút.

Aké sú dôvody krádeží?

Medzi najčastejšie dôvody krádeží patrí neopatrnosť vlastníka vozidla. Typické sú príklady nezamknutia vozidla, prípadne ponechania cenností v interiéri. Zlodeji sa zameriavajú práve na tieto prípady, čo potvrdzuje aj štatistika odcudzených vecí spomínaná v úvode tohto článku. Dôležité je preto nelákať pozornosť a nenechávať cenné alebo osobné veci na sedadlách. Obzvlášť vtedy, keď svoje vozidlo nechávate zaparkované na verejnom priestranstve.

Ako ochrániť Vaše vozidlo pred krádežou?

Prvou vecou, ktorú môžete pre bezpečnosť vášho vozidla urobiť, je výber vhodného parkovacieho miesta. Snažte sa vyhnúť oblastiam s vysokou kriminalitou a vyberajte si ideálne miesto, ktoré je monitorované kamerovým systémom.

Vozidlo nikdy nenechávajte otvorené alebo naštartované bez dozoru. Vždy sa uistite, že ste zatvorili všetky okná a auto ste skutočne zamkli. Na sedadlách nenechávajte cennosti ako napríklad elektroniku, peňaženky, batožinu, kabelky a osobné dokumenty.

Ďalej existuje množstvo spôsobov dodatočného zabezpečenia vozidiel. Môže ísť o inštaláciu imobilizéra alebo autoalarmu. Jednou z možností je spoľahlivý zabezpečovací systém Pandora Alarm, ktorý ponúka technológie s pokročilým šifrovaním a viacprvkovou ochranou. Nového majiteľa tiež určite poteší nulovými poplatkami za službu a viacerými doplnkovými funkciami, s ktorými si Vaše auto užijete ešte viac. Tou najobľúbenejšou je jednoznačne diaľkový štart, vďaka ktorému si auto nielen pripravíte na jazdu, ale taktiež vykúrite alebo vychladíte pomocou palubnej klimatizácie. 

V prípade, že Vás zabezpečenie Pandora Alarm zaujalo, vyplňte nezáväzný formulár a naši kolegovia Vás budú čoskoro kontaktovať.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Pripravíme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Pripravíme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • Attributes
  • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Porovnávač
Porovnávač ×
Let's Compare! Continue shopping